Ma egész nap egy 3d modellt reszeltem. Felületmodellezéssel próbáltam megoldni a problémát. Egy mélyhúzott alkatrész szerszámához kell a modellt megcsinálnom. Jó dolog ez a felületmodellezés, neten találtam egy nagyon jó doksit róla, ami hasznosnak bizonyult. A munkahelyi vezetőm is jónak találta az eredményeket.
Megtudtam, hogy verziókezelőm nem lesz még egy darabig, de ez nem is gond. Néhány hegesztett tartót kellett lerajzolnom és lézervágáshoz illetve élhajlításhoz rajzot készíteni. Azt hiszem kicsit hamar készültek el és több átgondolást igényeltek volna. Elég nehéz úgy rajzolni, hogy három emberrel kell egyeztetni. Fontos tanulság, hogy ha bárminek össze kell passzolnia, akkor legalább 1mm-t hagyni kell rá, ha festve lesz még 1mm-t. Ez nem a NASA, nem fúrunk lyukat a hajszál hosszába.
Sok olyan feladat van, amikor egy mintadarab után el kell készíteni egy 3d modellt. Tolómérővel ez elég nehézkes, ezért a figyelmem a 3d scannelés irányába fordult. Ezt kb 10k Ft--ért csinálják óránként és 8 óra lehet nem elég rá. Tehát csinálni nagyobb buli, mint venni. Addig keresgéltem, amíg a David lasercsanner progit meg nem találtam, ez ingyenes saját használatra, csak spéci vonallézer kell hozzá, ami 20-40k Ft. Még vonallézer lenne, de tovább kutattam és megtaláltam a VisualSFM nevű programot, ami egy mezei videóból készített kép sorozatból készít egy pontfelhőt. Elvileg MeshLab nevű progival lehet feldolgozni. Ezt próbáltam most ki.